Eksperci z naszego zespołu badawczo-rozwojowego opracowali właśnie prototyp inteligentnego systemu informatycznego kompleksowo sterującego łańcuchem dostaw. Ten innowacyjny projekt umożliwi personalizację oraz identyfikację elementów procesu w czasie rzeczywistym, z wykorzystaniem algorytmów tzw. uczenia głębokiego (deep learning).
Jak opisują nasi specjaliści, celem projektu było zbudowanie inteligentnej, modułowej platformy, która umożliwi elastyczną i swobodną konfigurację, a tym samym dostosowanie oprogramowania do współpracy z systemami zewnętrznymi w obszarze łańcucha dostaw np. w firmie produkcyjnej. Platforma taka daje możliwość zarządzania biznesem zarówno w zakresie procesów, jak też wytwarzanych produktów. Wdrożenie nowego oprogramowania umożliwia łatwą i ergonomiczną optymalizację procesów logistycznych, a także pozwala na śledzenie cyklu życia produktu, zapewniając również współpracę z aplikacjami zewnętrznymi.
Sztuczna inteligencja w akcji
Nasz system działa autonomicznie, monitorując i gromadząc wyniki przesyłane przez sensory oraz aplikacje zewnętrzne. Zebrane dane mogą zostać w czytelny sposób zwizualizowane, aby z łatwością można je było analizować i poddawać dalszej obróbce.
Inteligentny system informatyczny może posłużyć do prototypowania oraz zarządzania wersjami produktów w procesie planowania i wytwarzania, ale służy także do monitorowania procesów dystrybucji wchodzących w skład inteligentnego łańcucha dostaw. Jak oceniają nasi eksperci, wprowadzenie różnorodnych algorytmów oraz metod analitycznych pozwala na optymalny i indywidualny dobór komponentów systemu, w zależności od charakteru prowadzonej działalności.
Budowa systemu wiąże się natomiast z zastosowaniem całkowicie nowych, innowacyjnych technologii opartych na chmurze obliczeniowej, konteneryzacji oraz środowiskach uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.
Wielofunkcyjność połączona z wydajnością
Jednym z najważniejszych elementów systemu jest zintegrowana aplikacja, pozwalająca na zarządzanie i monitorowanie łańcucha dostaw. Zgodnie z opinią naszych specjalistów, ewolucja oprogramowania w kierunku globalnej integracji modułów funkcjonalnych i wieloaspektowego podejścia do komputerowego wsparcia zarządzania tymi obszarami, wymaga równocześnie uwzględnienia specyfiki wytwarzania produktów sieciowych i właśnie stąd wywodzi się nasze zainteresowanie rozwijaniem tego rodzaju narzędzi.
W modelu sieciowej logistyki działają m.in. firmy posiadające własną markę handlową (produktową), a korzystające z niektórych usług czy dystrybucji zleconych na zewnątrz. Pomimo że oferta rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw jest niezwykle szeroka, to obecnie wiele z nich posiada ograniczenia funkcjonalne oraz brak kompleksowości i integracji w podejściu do obszaru logistyki w modelu sieciowym. Temu właśnie chcieliśmy zaradzić.
Nasza aplikacja oferuje przełożenie logiki biznesowej na konkretną platformę oprogramowania, umożliwiającą m.in. zintegrowane zarządzanie inteligentnym przedsiębiorstwem, optymalizację procesów projektowych i logistycznych, śledzenie cyklu życia produktu, a także planowanie, projektowanie i symulację produktu oraz współpracę z systemami klas ERP/MRP, CRM, MES.
Efektywne planowanie i szybka analiza
Zgodnie z oceną specjalistów z naszego zespołu badawczo-rozwojowego, opracowany system umożliwi również analizę dużych zbiorów danych, czyli optymalizację zadań związanych z przechowywaniem i obróbką danych w czasie rzeczywistym, z wykorzystaniem metod z obszaru Big Data.
Część funkcjonalności systemu jest dostępna w postaci aplikacji mobilnych. Zostały wybrane w taki sposób, aby ich prezentacja na urządzeniach mobilnych była czytelna, zwarta oraz możliwa do edycji przez użytkownika. Każdy z modułów może również otrzymać swoją reprezentację w aplikacji mobilnej, np. moduł do automatyzacji kontroli jakości, czy moduł wyszukiwania produktów na podstawie zdjęć (detekcja optyczna). Zastosowanie metod głębokiego uczenia wspomaga z kolei automatyzacje procesów związanych z np. wsparciem klienta czy jakością produkcji. Algorytmy detekcji optycznej są również związane z procesem kontroli jakości produktów.
Monitoring pod pełną kontrolą
W naszym systemie wykorzystano także narzędzie pozwalające na automatyzację oraz zarządzanie procesami biznesowymi przedstawionymi w postaci cyfrowej. Dzięki temu mamy możliwość reprezentacji rzeczywistych procesów biznesowych w postaci rozproszonych mikrousług, co pozwala zwiększać ich efektywność i optymalizować czas ich trwania. Silnikiem takiego podejścia jest środowisko Camunda, które daje możliwości tworzenia procesów i zarządzania nimi przy wykorzystaniu różnych narzędzi i języków programowania. Camunda może być stosowana zarówno jako samodzielny serwer silnika procesów, jak i silnik wbudowany w niestandardowe aplikacje, co zapewnia elastyczność rozwiązania oraz większe możliwości implementacji i wdrożenia na różnych systemach.