Pomimo trudnej sytuacji pandemicznej, Netrix Group jako ośrodek innowacji akredytowany przez resort rozwoju i technologii, ma za sobą dobry rok. Firma aktywnie realizowała wsparcie doradcze w obszarze przygotowania, opracowania i wdrożenia innowacji produktowych i procesowych dla sektora MŚP, a także wiele innych nowatorskich projektów. O podsumowaniu minionego roku rozmawiamy z Łukaszem Gołąbkiem, wiceprezesem Netrix Group.
– Jak ocenia Pan ostatnie 12 miesięcy w Netrix Group?
– Generalnie jestem z nich bardzo zadowolony. Zakończyliśmy z sukcesami kilkuletnie wsparcie doradcze dla blisko 100 firm, objęte perspektywą finansową na lata 2014-2020. Wspieraliśmy przedsiębiorców różnych branż we wdrażaniu innowacyjnych produktów. Pracowaliśmy m.in. z branżą medtech czy fintech oraz przy rozwiązaniach technologicznych, np. wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi ICT. Te ostatnie znacząco usprawniają procesy biznesowe, ale są przydatne także w optymalizacji kosztów czy internacjonalizacji sprzedaży. Swoją aktywność wykazaliśmy także w obszarze praw własności intelektualnej, czy pozyskiwania certyfikatów jakości.
– Czyli był to aktywny i pracowity czas dla Netrix Group.
– Niewątpliwie. Eksperci Netrix przygotowali w ubiegłym roku blisko 50 biznesplanów, mających na celu pozyskanie zewnętrznego finansowania na realizację planów rozwojowych dotyczących m.in. transformacji cyfrowej w obszarze Przemysłu 4.0, prowadzenia prac B+R, działań związanych z odnawialnymi źródłami energii, termomodernizacją, jak również przeciwdziałania negatywnym skutkom pandemii COVID-19.
W naszym portfelu w 2021 roku rozliczanych było kilkanaście projektów o łącznej wartości kilkudziesięciu milionów złotych. Były to zarówno projekty badawczo-rozwojowe, doradcze, jak i infrastrukturalne. Miniony rok to również kontynuacja ważnego dla nas projektu kompetencyjnego. Nasi pracownicy biorą bowiem udział w szkoleniach, kursach i studiach podyplomowych podnosząc swoje kwalifikacje, aby jakość i skuteczność usług świadczonych dla przedsiębiorców z sektora MŚP była na jeszcze wyższym poziomie.
– Pozostańmy na chwilę w sferze funkcjonowania firm wspieranych przez Netrix Group. Czym szczególnie możecie się Państwo pochwalić?
– Rok 2021 był kontynuacją wsparcia inkubacyjnego oraz menedżerskiego dla startupów powstających w ramach platformy startowej „Wschodni Akcelerator Biznesu” (WAB). Dotychczas Ośrodek Innowacji Netrix Group otoczył opieką blisko 60 startupów, a ponad 20 posiada aktualnie status inkubacji. W ramach partnerstwa WAB braliśmy udział w konferencji Infoshare 2021 w Gdańsku, która co roku gromadzi ekspertów IT i jest największym branżowym spotkaniem w Europie Środkowo-Wschodniej.
Oczywiście, niezwykle nas cieszą sukcesy naszych inkubowanych startupów, osiągane także po zakończeniu inkubacji. Podmioty, które rozwijały się pod okiem mentorów Netrix Group, zostały m.in. laureatami finału konkursu START2UP! PITCH 2021 w ramach konferencji #START2UP. I tak – startup Visual Tech Lab zajął II miejsce, BreatherOne/Respmedical – III miejsce, a Spectalight.io otrzymał wyróżnienie. To pokazuje, jak cennego i wartościowego wsparcia udzielamy młodym firmom.
Ponadto, startup Visual Tech Lab otrzymał nagrodę główną w ramach MeetUp! organizowanego przez Puławski Park Naukowo-Technologiczny oraz Incredible Inspirations Sebastiana Kulczyka. Visual Tech Lab tworzy system oceny gęstości tkanki kostnej, realizowanej na etapie diagnostyki CBCT. Buduje systemowe narzędzie wspomagające projektowanie i realizację zabiegów wszczepienia implantów zębowych.
– Firma Netrix Group wykazała także sporą aktywność w aspekcie współpracy przy tworzeniu nowych biznesów na Lubelszczyźnie.
– Tak, i jesteśmy z tego bardzo zadowoleni. Nasz Ośrodek Innowacji zakończył realizację dwóch projektów z obszaru aktywizacji zawodowej na terenie woj. lubelskiego, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Wsparciem na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej objętych zostało już ponad 90 osób. Rozpoczęliśmy także realizację innego projektu, skierowanego do kolejnych 50 osób z woj. lubelskiego, którym zostanie udzielone wsparcie szkoleniowe oraz finansowe na start własnej firmy.
– Funkcjonujecie też Państwo aktywnie w sferze współpracy nauki i biznesu.
– Jest to dla nas jeden ze szczególnych powodów do satysfakcji. Przedłużyliśmy nasze członkostwo w Lubelskim Klastrze Medycznym, a jako wiceprezes zarządu Netrix Group zostałem mianowany członkiem Rady Klastra Lubelska Medycyna IV kadencji.
Rok 2021 był również czasem zacieśnienia naszej współpracy z uczelniami. Przedstawiciel Netrix jest uczestnikiem Innovation Board w ramach „Reinitialise – Preserving Fundamental Rights in the use of Digital Technologies for e-Health Services”, czyli prestiżowego międzynarodowego projektu, realizowanego przez Instytut Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS. Przedsięwzięcie ma charakter interdyscyplinarny, dzięki uczestnictwu w nim kilku instytutów badawczych: Instytutu Informatyki oraz Instytutu Socjologii UMCS, a także Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (7. miejsce na świecie w kategorii jakości badań) oraz Uniwersytetu w Maceracie. Głównym celem przedsięwzięcia jest wzmocnienie jakości badań w zakresie projektowania i korzystania z cyfrowych technologii informacyjno-komunikacyjnych ze świadomością ich etycznego, prawnego oraz społeczno-ekonomicznego wymiaru. Projekt koncentruje się też na wykorzystaniu nowych technologii w sektorze zdrowia.
– A jak wyglądała w minionym roku aktywność Netrix Group w sferze badawczo-rozwojowej?
– W tym przypadku możemy również pochwalić się osiągnięciami. W lipcu 2021 został z sukcesem odebrany nasz projekt badawczy realizowany w latach 2017-2020 r. Jego pełna nazwa to „Stworzenie inteligentnego systemu analizy danych wieloźródłowych służącego do monitorowania zachowań konsumenckich oraz urządzenia do przesyłania danych z systemów POS”. Efektem pracy naszego zespołu specjalistów jest wprowadzenie do oferty Netrix supernowoczesnego systemu analizy danych wieloźródłowych. W ramach projektu zostały wykorzystane sztuczne sieci neuronowe, metody statystyczne, stochastyczne, zbiorów rozmytych i algorytmów genetycznych. Rozpoczęliśmy już proces komercjalizacji naszego systemu i prowadzimy rozmowy z jego potencjalnymi odbiorcami.
Z kolei w październiku 2021 zakończyliśmy realizację naszego drugiego projektu badawczego „Opracowanie prototypu inteligentnego systemu w modelu rozproszonym, sterującego łańcuchem dostaw, umożliwiającego personalizację i identyfikację wyrobów w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem algorytmów uczenia głębokiego” realizowanego w okresie 2018-2021. W rezultacie nasi eksperci opracowali innowacyjną, inteligentną platformę sensorową, która umożliwia użytkownikom elastyczną i swobodną konfigurację, a tym samym dostosowanie oprogramowania do współpracy z aplikacjami zewnętrznymi. Opracowaliśmy nowatorski system informatyczny, umożliwiający inteligentne sterowanie łańcuchem dostaw, a także personalizację i identyfikację wyrobów w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem algorytmów uczenia głębokiego. Mamy też prototyp urządzenia, służący do śledzenia i analizy produktów w łańcuchu dostaw.
– Można zatem zakładać, że Netrix Group nadal będzie aktywna w sferze badań i rozwoju?
– Wciąż rozbudowujemy nasz dział badawczy, w ramach którego powstają innowacyjne produkty podnoszące konkurencyjność firm na arenie krajowej i międzynarodowej. Wiosną minionego roku rozpoczęliśmy realizację kolejnego projektu badawczego, będącego odpowiedzią na potrzeby współczesnego rynku. Jest to „Platforma sztucznej inteligencji oparta na chatbotach do analizy potrzeb klientów w czasie rzeczywistym”. Celem projektu jest wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji do kompleksowego wsparcia na rzecz klienta, marketingu, budowania społeczności, analizy danych, Internetu rzeczy oraz sfery e-commerce.
W ten sposób nasza spółka realizuje przyjętą strategię, polegającą na tworzeniu innowacyjnych produktów stanowiących kompleksową obsługę informatyczną przedsiębiorstwa. Korzystamy z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, aby zapewnić maksymalne wsparcie i optymalizację pracy nowoczesnego biznesu. Dzięki naszym projektom firmy będą mogły działać lepiej, oszczędniej i bezpieczniej, przy wykorzystaniu precyzyjnie skonfigurowanych narzędzi informatycznych, jakie możemy im zaoferować.
– Dziękuję za rozmowę.